Chovatelia krížencov

 

Amatérsky boxer Jozef Vetrák (1947) je jeden z mála úspešných chovateľov vtáčkarov na svete. Možno i preto, že pracoval ako baník v uránových baniach  Příbram a v uhoľných baniach na Ostravsku. Ďalších takmer 20 rokov dorábal, brúsil kovy v Zlievarni v Hronci. Cez vibrácie pri náročnej manuálnej práci sa dopracoval k invalidite z povolania. Napriek utrpeniu a rodinnej tragédii sa pán chovateľ Jozef Vetrák z Brezna dopracoval k ojedinelému chovu farebných kanárikov. Jeho chov je obohatený, pretkaný s génom plodného kríženca. Konôpka (Carduelis cannabina) x kanárik.

 

 

Húževnatosť až tvrdohlavosť špecialistu chovateľa na jediný druh krížencov priniesla svoje plody. Trvalo 25 rokov testovania plodnosti mladých odchovaných svojich krížencov. Chovateľskej rodine je známe, že od krížencov kanárika s európskou faunou je minimálna plodnosť, alebo žiadna.  Mimo kanárika divého (Serinus canaria), ktorý je pôvodcom zdomácnených kanárikov. Tu je plodnosť u samčekov takmer 100%.

Chovný pár zostavený zo samčeka konôpky x samičky kanárika nemeckého chocholatého, hladkého. Samička plodného kríženca pochádzala z chovu Miroslava Muchu z Polhory. Chovateľa nemeckých chocholatých. Tento pár odchoval v roku 2005 chocholatého kríženca samčeka, ktorého plodnosť sa prejavila už o dva roky.     

Na obr. miešanec F2 (samček)  

 

 

 

Na obr. podmiešanec F3 (samička)

 

 

Kríženec F1 (ročník 2005) červeno čierny s chochlíkom x farebný kanárik červený lipochrom. V roku 2007 vyliahli prvé miešance F2

 

 

Následné testovanie plodnosti sa zvýšilo na úspešne odchovy. V roku 2010 sa vyliahli po prvé F4. Otec F1 plodný kríženec x vnučka F3 plodná podmiešanka.  Skromný nenápadný vták F4 červenohnedý pastel s chochlíkom (samička), bol vystavený medzi krížencami na jubilejnej V. Podtatranskej výstave kanárikov v Kežmarku 2011.  

 

Takýto vtáci sú predpokladaným genetickým materiálom pre šľachtenie konôpky s chochlíkom. Taktiež mutačnej konôpky.  Čo vyžaduje o triedu ťažšie odchovy. Musia byť v chova samičky konôpky. To je oveľa ťažšie kríženie ak samičky majú byť konôpky a samce plodní kríženci, mešianci. Prečo?

Mutácie konôpky sú známe dve varianty. Hnedá a kobaltová. Hnedú samičku sme mohli vidieť po prvé a naposledy na Svetovej výstave v Holandsku v roku 1998. V Taliansku v Piacenza 2009 na svetovej výstave vtáctva kobaltová konôpka sa podobala skôr ako kríženca. Kríženca medzi druh konôpky s niečím. Nie typická konôpka Cadruelis cannabina.  

Do tejto chovateľskej problematiky sme sa zapojili ďalší. Slovenskí úspešní chovatelia krížencov. Medzi nich patrí Jozef Čislák z Košíc, Krásna nad Hornádom.    

 

Jeho atraktívna symetrická straka kríženca konôpky x farebný kanárik, rozvírila záujem na východnom Slovensku viac, ako si vie ktokoľvek predstaviť  v chovateľskej diskusii  na českom nete.

http://www.ifauna.cz/okrasne-ptactvo/forum/r/detail/701144/re-copak-je-zac

Tento unikátny červeno čierny vták so svetlými (lipochrom) krídlami bol atrakciou dva roky až stihol prejsť šiestimi chovateľmi.  

Foto dokumentarista zastihol kríženca u dvoch chovateľov. Ani na jednom mieste nemal zaistené také podmienky, aby sme sa dozvedeli o jeho génov niečo viac. To preto, že chovateľ Jožko Čislák je dobrák.

 

Pokračovanie o plodných krížencoch, po Svetovej výstave vtáctva, ktorá sa má uskutočniť v januári 2014 v Taliansku. Po absolvovaní výstavy s našimi plodnými krížencami a ich potomkami.